Muz İshale İyi Gelir mi?
15 Mayıs 2024

Muz İshale İyi Gelir mi?

Muz İshale İyi Gelir mi, Muz enfeksiyonlara ve besinlere bağlı olarak görülen ishali önleyici bir besin maddesidir. Özellikle yaz mevsiminde görülen ishale karşı koruyucu bir kalkan olan muz içerdiği birçok vitamin ve besin öğesi nedeniyle oldukça besleyicidir. Doğanın bize sunduğu aperatif yiyeceklerden biri olan muz A, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Ayrıca potasyum, protein, sodyum ve magnezyum mineralleri açısından oldukça zengindir. İshali önlemesinin yanı sıra kan basıncını düzenleyerek felç riskini %40 oranında azaltmaktadır. Kırılgan kemik yapısının oluşmasını engelleyerek kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. İçerdiği potasyum sayesinde böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar ve böbrekte taşın düşürülmesini sağlar. Oldukça enerji veren bir meyve olan muz sporcuların da sıkça tükettiği besinlerden biridir. Gün içinde halsiz kalmanızı önler ve size enerji vererek kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler. Günlük hayatta alamadığımız diyet lifi kaynağı olan muz sindirime yardımcı olan bakterilerin çoğalmasını sağlayarak hazımsızlığı giderir. Mide ekşimesi ve ülsere iyi gelen muz bağırsağın düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle çocuklarda yaz aylarında yedikleri besinlerden dolayı kaynaklanan ishali önler. Uzman doktorlar besinlerden ya da enfeksiyonlardan kaynaklanan basit ishal sorununda antibiyotik kullanılması yerine muz yenilmesini öneriyor. Bazı gıdaların aşırı tüketilmesi ya da gıda zehirlenmesi dolayısıyla görülen ishale birebir gelen muz sindirimi zor olmayan bir besindir. İshal karşısında sıvı tüketilmesinin arttırılması ve sindirimi zor olmayan besinlerin tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar muzun ishal nedeniyle kaybedilen minerallerinde geri alınmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Hafif ve sindirimi kolay bir meyve olan muz potasyum bakımından oldukça zengindir. İshal sırasında kaybedilen potasyumun geri kazanılmasını sağlayan bu meyve sayesinde kaybedilen enerjinizi kısa sürede geri kazanabilirsiniz.

İshal olunduğunda alkol, kafein, baharatlı yiyecekler ve süt ürünlerinden uzak durulmalıdır. Muz, pirinç ve elma püresi yenilmesi ishali kısa sürede durduracaktır. Yüksek oranda lif içeren gıdaların tüketilmemesi gerektiğini belirten doktorlar düşük lifli gıdalar tüketerek dışkının sertleşmesi ve normale döndürülmesinin gerektiğini belirtiyor. Düşük lifli gıdalardan biri olan muz dışkı bağlayıcı bir görev üstlenerek ishali durdurmaya yardımcı olur. Vücuttaki serotanin seviyesini düzenleyerek stresi azaltan muz ruh halinizin daha iyi olmasını sağlar ve rahat bir uyku uyuyabilmenize yardımcı olur. İçerdiği potasyum sayesinde tansiyonu dengeleyen muzu günde bir adet tüketmek oldukça faydalıdır. Özellikle bebeklerde görülen ishali anında durdurmada etkilidir. İsteğe göre birkaç dilim muzu yedikleri mamaya ekleyerek hem bebeğinize farklı bir lezzet tattırabilir hem de ishali durdurarak bebeğin kendini iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kayısı İshal Yapar mı?

Kayısı İshal Yapar mı?

Süt İshal Yapar mı?

Süt İshal Yapar mı?

Sürekli İshal Olmak

Sürekli İshal Olmak

Haber Bülteni

Güncel

Badem İshal Yaparmı ve İshale İyi Gelir mi?

Badem İshal Yaparmı ve İshale İyi Gelir mi?

Güncel

Nar İshal Yapar mı ve İshale İyi Gelir mi?

Nar İshal Yapar mı ve İshale İyi Gelir mi?