Bebeklerde Yeşil İshal
20 Temmuz 2024

Bebeklerde Yeşil İshal


Bebeklerde yeşil ishal, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yeşil ishal bebeklerde genellikle mikrobik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bebeklere yedirilen yiyecekler ve içecekler içerisindeki mineraller, kimi zaman vücut dengesini bozarak ishale neden olabilir. Bebeklerde görülen ishal, yetişkinlere göre oldukça tehlikeli bir durumdur. Çünkü bebeklerin vücudunda birçok zaman daha çok mineral ve vitamin gerektiği halde, ishal ile alınan vitaminler aksine vücuttan atılmaktadır. Bunların yanı sıra, bebeğin vücudunda kaybedilen su da önemli bir yere sahiptir. Bebeklerde görülen yeşil ishalin nedeni sadece mikrobik değil, kimi zaman diğer hastalıkların da bir belirtisi olabilir. Bu nedenle bu ishaller kesinlikle ciddiye alınması gereken önemli bir sağlık sorunu olarak görülmelidir.

Yeşil İshalin Nedenleri

İshalin birçok nedeni vardır. Bu nedenle doktorun tedaviye geçmeden önce ishalin türünü tespit etmesi gerekmektedir. İşte bu yüzden kesinlikle kendiniz tedaviler uygulamamalısınız. Özellikle de söz konusu bebek olunca, vücudu çok daha hassas olması nedeniyle büyük tehlikeler oluşturabilir.

Yeşil İshalin Belirtileri

Yeşil ishal, bebeklerde bol miktarda protein ve mineral kaybının belirtisidir. Söz konusu bebek olduğunda tıbbi tedavi olarak ilaç kullanılması, aileler tarafından çok istenen bir durum değildir. Bu nedenle kimyasal ilaçlar yerine, bebeğe yedirilen bitkisel yiyeceklerle tedavi uygulanmaya çalışılmaktadır. Tedavi olarak tıbbi müdahale, ishalin iyileştirilmesi yerine daha çok kaybedilen mineral ve vitaminlerin vücuda geri verilmesi gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar, bebeğin halsiz kalarak enerji kaybetmesini engellemektedir.

Yeşil İshal Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil ishalin görüldüğü bebeklerin yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu bebeklerde şeker içeren besinlerin kesinlikle uzak tutulması, çocuğunuzun sağlığı için oldukça önemlidir. Bebeklerde gerçekleşen ishal, en fazla 6 saat içerisinde geçmelidir. Aksi halde acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu tür uzun süreli ishallerin nedeni başka sorunlar olabilir. Özellikle de çocuğunuzda yeşil ishal ile kusma görülüyorsa, hiç zaman kaybedilmemesi gerekmektedir. Bebeğiniz konuşamadığı için karın ağrısını size ifade edemez; bu nedenle bilinmelidir ki ishalin söz konusu olduğu zamanlar karın ağrıları da gözlemlenmektedir.

Yeşil İshalden Korunma Yöntemleri

Yeşil ishalin çocuklarınızda görülmemesi için alınacak bazı önlemler vardır. Bu önlemleri özenle uygulamanız, sizi birçok zahmetten ve sorundan koruyacaktır. Çocuklarınızda bu sorunların oluşmaması için çocuğunuza kesinlikle arıtılmış ve temiz sular içirmelisiniz. Ülkemizdeki ishal vakalarının yarısı, sular nedeniyle yayılma göstermektedir. Hatta suların bebeklere içirilmeden önce en az 10 dakika kaynatılması, bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Çocuğa bolca omega-3 kaynağı olan balıkların, iyi pişirilmiş olarak verilmesi oldukça önemlidir. Bu gibi ürünlerin çiğ kalması, yeşil ishal sorununun görülme ihtimalini artırır. Dışarıdan almış olduğunuz yiyecekler ve içecekler kesinlikle iyice temizlenmelidir. Bebeğin bakıcısı her kimse, hijyen kurallarına uymak zorundadır. En çok bu etken nedeniyle bebeklerde yeşil ishal görülür.

Sonuç

Bebeklerde yeşil ishal, ciddi bir sağlık sorunu olup, dikkatle takip edilmesi gereken bir durumdur. Bu tür sağlık problemlerinde, doktorunuza danışmadan kendi başınıza tedavi uygulamaktan kaçınmalısınız. Ayrıca, hijyen kurallarına dikkat etmek ve bebeklerinize uygun besinler vermek, bu tür sorunların önüne geçmek için önemlidir. Bebek sağlığı konusunda her zaman bilinçli ve dikkatli olmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeşil İshal Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil İshal Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Yeşil İshal

Bebeklerde Yeşil İshal

İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

İshal Yapan Yiyecekler

İshal Yapan Yiyecekler

Ağrılı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Ağrılı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İshale İyi Gelen Yiyecekler?

İshale İyi Gelen Yiyecekler?

Güncel

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İshal Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Süt İshal Yapar mı?

Süt İshal Yapar mı?