İshal Kusma Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

İshal Kusma Belirtileri ve Tedavisi

İshal ve Kusma

İshal ve kusma, ülkemizde ve dünyada genellikle çocuklarda görülen yaygın durumlardır.

Bu belirtiler birden çok hastalığın göstergesi olabileceği gibi, bazen de herhangi bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkabilir. Çocukların vücut hassasiyetinin fazla olmasından dolayı, ilaçlar genellikle daha düşük etkinlikte üretilmiştir. Birçok aile, çocuklarında kimyasal ilaçları kullanmak istememektedir. Bu nedenle, çocuklarda görülen ishal ve kusma probleminin çözümü için bitkisel tedavilere ve ishale iyi gelen yiyeceklere başvurmaktadırlar.

Doktor Kontrolü

Kusma ve ishal birlikte görüldüğünde, bu durumu bekletmeden doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bu durum birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kusma ve ishal aynı anda ya da sırayla başlayabilir. Bu, kişinin bağışıklık sistemi ve sindirim sistemiyle doğrudan ilişkilidir. Özellikle çocukluk yaşlarında görülen bu durumun ihmal edilmesi, vücutta oluşacak su kaybını artırabilir. Vücuttaki su kaybı arttıkça diğer sağlık problemleri de baş gösterebilir. Ancak anne ve babaların, çocuklarının susuz kalmasından korkup bol miktarda sıvı tükettirmesi yanlış bir harekettir. Böyle zamanlarda dikkatli olunmalıdır.

Gelişmemiş Ülkelerde İshal ve Kusma

Kusma ve ishal durumlarının en çok görüldüğü ülkeler genellikle kültürel, tıbbi ve hijyen açısından gelişmemiş ülkelerdir. Bu ülkelerde kullanılan içme suları ve yenilen sebze ve meyveler üzerindeki bakteriler, insan vücuduna girerek çoğalabilir ve ishal ile kusmaya neden olabilir. Yaşı ilerlemiş insanların bağışıklık sisteminin gelişmiş olması nedeniyle, bu tür problemler daha çok çocukların vücudunda etkiler gösterir. İshal sorununda doktorların ilk tedavisi genellikle antibiyotik tedavisidir. Ancak antibiyotiğin insan vücuduna verdiği zararlar, ishal ve kusma sorunundan çok daha fazladır. Bu nedenle çocuklar üzerinde antibiyotik uygulaması yerine, ishale iyi gelen yiyeceklerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bunların kontrolü yine doktor tarafından yapılmalıdır. Çocuklarda görülen ishal ve kusma, anne ve babaları oldukça fazla endişelendirmektedir. Bu endişeler bazen yanlış tedavi uygulamalarına yol açabilir. Bu nedenle bu tür durumlarda dikkatli olunmalıdır.

Sıvı Tüketimi ve Diğer Önlemler

İshal ve kusma sorununu yaşayan kişinin sıvı kaybetmesinden dolayı sıvı tüketmesi gereklidir. Ancak bu sıvının aniden tüketilmesi ishali daha da hızlandırabilir. Bu nedenle sıvının yavaş yavaş tüketilmesi daha iyi olacaktır. Bazen doktorların önerdiği tuz ve şeker karışımı, kişilerde etkilerini göstererek aşırı rahatlama sağlar. Kişideki kusmalar azaldıkça ya da tamamen bittiğinde sıvı tüketimi istenilen şekilde yapılabilir.

İshal ve Kusmanın Sebepleri

İshal ve kusma, genellikle sindirim yoluyla bakterilerin vücuda girdiğinin göstergesidir. Öncelikle kusma baş gösterir ve ardından ishal meydana gelir. Kusma ve ishal bir bebekte görülüyorsa, anne sütü devam ettirilmelidir. Anne sütünün içindeki protein ve mineraller sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlendirilerek bu sorun azaltılabilir. Kusma ve ishal durumuna genellikle doktorlar çok fazla müdahale etmezler. Çünkü bu durumda vücut içerisindeki bakterileri dışarı atmaktadır. Bu da hasta için olumlu bir durumdur.

Sonuç

İshal ve kusma gibi belirtilerle karşılaşıldığında, doktor kontrolü önemlidir. Sıvı tüketimine dikkat edilmeli ve gerekirse doktor önerisiyle destekleyici tedbirler alınmalıdır. İshal ve kusma genellikle vücudun bir savunma mekanizmasıdır ve doğru tedavi yöntemleriyle kolayca kontrol altına alınabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Muz İshale İyi Gelir  mi?

Muz İshale İyi Gelir mi?

Leblebi İshal Yapar mı?

Leblebi İshal Yapar mı?

Kavun İshal Yapar mı?

Kavun İshal Yapar mı?

Bebeklerde İshal ve Kusma

Bebeklerde İshal ve Kusma

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dereotu İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Dereotu İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Yetişkinlerde İshal Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde İshal Belirtileri ve Tedavisi

Pancar İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Pancar İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Limon İshale İyi Gelir  mi?

Limon İshale İyi Gelir mi?

Reflor İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Reflor İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

İshale İyi Gelen İçecekler Nelerdir?

İshale İyi Gelen İçecekler Nelerdir?

Güncel

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İshal Belirtileri ve Tedavisi