İncir İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?
15 Mayıs 2024

İncir İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İncir ishal yapar mı, İncir içeriğinde bol lif barındıran sevilen bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen incir yaz aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. İncir içeriğinde bulunan bazı maddelerin kansere iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle incir tüketimi ülkemizde oldukça fazladır. Özellikle benzaldehit maddesi incir de çok yüksek oranda bulunmaktadır. İşte bu madde kanseri önlemesi ile bilinen maddedir. Özellikle bağırsak kanseri bu mide kanserine iyi geldiği bilinen incir bağırsak tembelliğine de iyi gelmektedir.

Bağırsakların olması gerekenden daha fazla çalışmasına yardımcı olan incir kişinin ishal olmasına neden olabilir. Bilinçsiz tüketimi yani olması gerekenden daha fazla yenilmesi kişinin birkaç gün ishal problemi yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle incir ishal yapar mı sorusuna kolaylıkla evet dememiz mümkün. İshale neden olan meyvelerde en üst sıralarda yer alan incir kabızlık problemi yaşayan herkese önerilen bir besindir. Kayısıdan sonra ishale neden olan ikinci meyve olarak bilinmektedir. 

İncirin ishal yapma sebebi
  • Fruktoz içermesi: İncirde bulunan Fruktoz maddesi kişinin ishal olmasına sebep olan bir maddedir.
  • Karbonhidrat oranının yüksek olması: incir ve birçok meyvede bulunan karbonhidrat ishale ve gaz problemine yol açmaktadır.
  • İncir içeriğindeki değerlere kişinin alerjisinin bulunması: İncir birçok değeri bünyesinde barındıran bir meyvedir. Kişinin bu değerlerden herhangi birine alerjisinin bulunması ishali hastalık boyutunda yaşamaya sebep olabilir.
  • Fazla tüketim: Yine incirin olması gerekenden fazla tüketilmesi aşırı ishale neden olabilir.
İncir ishal yapar mı, incir tüketildiğinde bağırsaklarda hareketliliği neden olur. Bağırsaklarda aniden hızlılık yaşanmaya başlar ve incir tüketiminden maksimum 10 saat sonrasında ishal belirtileri görmeye başlarsınız. Bu nedenle günlük hayatta bağırsakları fazla çalışan ve genel olarak ishal sıkıntısı yaşayan insanların inciri dozunda tüketmesinde fayda vardır. Çünkü incir kişide bulunan genel ishalin fazlalaşmasına neden olur. İncir özellikle de güneşte kurtulup kuru incir haline getirildiğinde ishal yapma etkisi en az 2 kat artmaktadır. Bu nedenle ishal olan kişinin dikkatli davranması gereklidir. Hatta bizim tavsiyemiz kişinin ishal durumu bitene kadar kuru incir veya taze incir tüketmemesidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İshal Neden Geçmez?

İshal Neden Geçmez?

Popüler İçerikler

Mide Ekşimesi ve İshal

Mide Ekşimesi ve İshal

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mikrobik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mikrobik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir mi?

İshal Nedenleri Nelerdir?

İshal Nedenleri Nelerdir?

Antibiyotik İshal Yapar mı?

Antibiyotik İshal Yapar mı?

Çiğ Köfte İshal Yapar mı? ve İshale iyi Gelir mi?

Çiğ Köfte İshal Yapar mı? ve İshale iyi Gelir mi?