Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
İshal

İshal

İshal, bir diğer adı ile de diare, sulu dışkı, dışkıya normalden fazla çıkma veya dışkı miktarında artış, hastalığın tanımı olarak özetlenebilir. Genel olarak ishal olmuş kişiler bir günde 250 gr'dan fazla dışkılamaya çıkar ve bu oranın en az %70 kadarı da sıvıdır. Dünya Sağlık Örgütü, ishal için günde 3 defadan fazla dışkılama ve dışkının sıvı halde olması durumunda ishal hastalığının oluşumu ön görmüştür. Lakin anne sütü ile beslenen bebekler için durum aynı değildir. Küçük bir bebeğin ishal olduğunu anlamak için doktorlar, her zamankinden fazla sulu dışkı çıkartması ve bu dışkının da sayısının çok olmasını yeterli görmüştür. Anne sütü ile beslenen bebekler normalde sulu dışkılama yaptıkları için ishal tanısını koyabilmek biraz zor olmaktadır.

İshal olan bir kişinin bağırsak yüzeyinde bulunan mukoza tabası hasar görmüş veya zedelenmiş olabilir. Mukoza tabakasının hasar görmesine neden olan en önemli faktör ise mikroplar ya da birçok reaksiyonun bir anda gerçekleşmesine neden olan enzimlerdir. Mukozanın zedelenmesine neden olan enzimlerin adı ise laktazdır ve laktaz sütün içerisinde de yer alan karbonhidrat yapısındaki laktozun sindirilmesine yol açar. Eğer ki enzimler vücutta azalmaya başlar ise laktoz su ile birleşir veya geri emilim gerçekleştiremez. Görülen bu olayda ishalin oluşmasına ve artmasına neden olur. İshal ile karşılaşılması halinde de kişi her zamankinden fazla tuvalet ihtiyacı hisseder ve sulu yapıda bir dışkı gerçekleştirir.

İshalli hastalıklar, kişinin beslenmesinin bozulmasına yol açtığı gibi sıvı kaybına da neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar dahilinde ishale en çok yakalan kişilerin 1 milyara kadarının 5-7 yaş arası çocuklar olduğu ve bu çocukların yaklaşık olarak 2 milyona kadarının da yaşamını yitirdiği ispatlanmıştır. Çocukların yaşamını kaybetmesine neden olan en büyük etken ise aşırı sıvı kaybının gerçekleşmiş olduğudur. Çocuklar arasında en fazla risk taşıyan grup ise 2 yaş ve altıdır.

İshalin Çeşitleri


Akut ve kronik olmak üzere hastalık 2 ana grubu ayrılmaktadır. İshal kişiden kişiye değişebileceği gibi kendi içinde de farklı gruplara dağılabilmektedir. Özellikle 2 haftadan kısa süren ve aniden başlayıp bir anda kesilebilen ishal, akut ishal olarak tabir edilirken. 15 günden daha fazla süren ve kişide ağrı, sızıntı, kramp ve kusmalara yol açan ishal ise kronik olarak değerlendirilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

 • En önemli ve ilk belirti sıvı dışkılama
 • Büyük abdesti tutamama
 • Acil dışkılama isteği
 • Susuzluk
 • Kusma ve bulantı hissi
 • Ateşlenme ve ateşin yükselmesi
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Karın bölgesinde gaz oluşumu ve ağrı,

Hastalığın Neden Olur?

 • Parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar
 • Antibiyotik kullanımı
 • Dizantere
 • Üşütme ve soğuk algınlığı
 • Akciğer, kalp ve karaciğer hastalıkları
 • Beslenme bozuklukları
 • Tüketilen yiyeceklerin son kullanma talimatlarının geçmiş olması veya bozuk gıdalar
 • Fazla alkol tüketimi
 • Virüs ve bakteriler
 • İsteri
 • Nefrit ve kolera
Hastalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Genelde olarak ishal kendiliğinden ortaya çıkabilen bir hastalık olarak görülür ve toplumda pek kişi bu hastalık ile tanışmıştır. Yaygın olarak bilindiği gibi hastalık kendi kendine de iyileşme gösterebilir.
 • İshal olmuş bir kişi hastalık nedeniyle dehidrasyona girmiş ise tehlikeli sonuçlar ile karşılaşılabilir.
 • Hastalığın ilk nedenleri arasında, virüs, enfeksiyon, bakteri gibi parazitsel sorunlar, kullanılan ilaçların yan etkisi, yetersiz ve dengesiz beslenme, bağırsaklarda görülen sorunlar ishali tetikler ve önlenmemesi halinde zehirli ishale dönüşebilir.
 • Doktor önerisi ile başlanılan tedavide kişinin kaybettiği sıvı geri yerine alınıp kişinin yoksunluğu giderilir.
 • İshalde kesinlikle bir doktor önerisine ihtiyaç vardır ve kişinin hastalığı önemsemesi gerekir.
Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde ön görülen ilk hedef kaybedilen sıvının vücuda geri verilmesidir. Bu da tekrar sıvı alımı ile gerçekleştirilebilir. İshal hastalığına yakalanmış bir kişinin normal bir günde içtiği sudan daha fazlasını içmesi önerilir. Lakin tüketilen suyun önceden kaynatılmış veya kalite bir su olması gerekiyor. Özellikle anne sütü ile beslenen bir bebeğin ishal olması halinde annenin bebeği daha sık emzirmesi gerekiyor. Anne sütü alan bir bebeği ishalden kesmek için kesinlikle doktor önerisi dışında ilaç verilmemesi gerekiyor. Kullanılan rastgele ilaçlar ishali geçirmeyeceği gibi bebeğin hayatını da tehlikeye atabilir.

İshal olmuş küçük çocuklara ve yetişkinlere ilacın dışında pirinç, patates, muz, yoğurt ve elma gibi besinleri vermek fayda sağlayabilir. Bu besinlerin birçoğunun içerisinde nişasta bulundu için ishali hafifletip hastalığın ilerlemesini durdurabilir.

Hastalıktan Korunmak için
 • Günlük olarak içilen suyun temiz olması gerekir. Lakin suyu temizliğinden şüphe ediyor iseniz suyu içmeden önce 10 dakika kadar kaynatıp, ardından tekrar soğutup içebilirsiniz. Böylelikle içme suyunuzun içerisinde mikrop varsa kaynama esnasında kaybolacaktır.
 • Yemek yemeden önce mutlaka eller bol sabunlu su ile yıkanıp ardından gıda ile temas etmelidir.
 • Tuvalet ihtiyacının ardından ellerin temizliğine önem verilmelidir.
 • Tavuk ve balık gibi et ürünleri bol su ile yıkadıktan sonra pişirilmelidir.
 • Taze sebze ve meyveleri tüketmeden önce sirkeli su ile yıkayıp durulamak gerekir.
 • Dondurulmuş gıdalar tercih ediyorsanız son kullanma tarihe dikkat etmeniz gerekir. Bozuk gıdalar veya son kullanma tarihi geçmiş ürünler ishale yol açmaktadır.
Son Güncelleme : 21.01.2024 09:07:31
İshal ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
İshal Yorumları
şifre

23 Yorum Yapılmış "İshal"
benim sorunum aşırı soğuk yiyeceklrin tüketilmesi bunun üzerine dişimin ağrı ypması ve kullandığım antibiyotik 1sene önce sorunumun başlangıcı oldu hrakiri yapmışım haberimyok. isanın psikolojisini bozan birdurum şehrin tuvaletlerle dolu olmasını isticek kadar.farklı nedenlerden kaynaklanan ishal için uygunmu bilmem ama kesinlikle şuna uyulması gerekir benim durumumda olanlar için.Doktorun ishal için verdiği ilAçlar dışında bağırsağın dengesini bozan antibiyotiklerin iyi bakterileri öldürüp kötü bakterilerin çoğalmsına meydan verdikten sonra onları besleyen besinlerden uzak durmak VE YOĞURT DIŞINDA KESİNLİKLE KEFİR TÜKETMEK GEREKİR (KEFİR PREBİYOTİK diye geçer ve bağısaktaki faydalı bakterilerin ta kendisidir.2 aydır kullanıyorum tabiki şuan düzelmesemde tuvalete koşturmaktan yada tuvaletten çıktıktan sonra 15 dksonra gidmek eskisine göre şuan daha nadir oluyor ve yine dediğim gibi yediklerinize dikkat edin düşmanla savaşırken düşmana kendi elinizle silahı vermeyin.inşallah ALLAH herkeze şifalar versin
Serkan . 28.04.2015
CEVAP YAZ
merhabalar,uzun süredir ishalim yaklaşık 4 5 aydır ihmalcilikten ve vakit bulamamaktan bir türlü bi doktora gidemedim.ama son zamanalr iyice arttı ve endişe duymaya başladım.hangi konuda uzman bir doktora gitmem gerekir.sizce bu kadar uzun süredir ishal olmamın sebebi nedir.Editör Mesajı : uzun süreli ishal kötü hastalıkların habercisi olabilir derhal gastrolojiye başvurmalısınız
Serkan . 14.03.2013
CEVAP YAZ
ishal olunca öncelikle marketten 5 litrelik hazır temiz su alın geçene kadar bu suyu kullanın 2. olarak manavdan veya pazardan muz alın iyi gelecektir patatez kızartması da iyi gelecektir. lopermid gibi bağırsak durdurucu ilaçlar kullanmayın bu kronik iltihabi ishaller içindir.Adana , çiğköfte,ezme,meze,hertürlü acı yiyecekten kesinlikle uzak durun önünüzde olsada yemeyin. 3 gün içinde geçmezse doktora gidip gaita testi yaptırın...
Deneyim Polat . 06.11.2014
CEVAP YAZ
bende iki üç yıldır ihsalim bu ihsal çok sık lavaboya çıkmıyorum ama dışkı hiç katılaşmıyor çokta su gibi değil.gastorolojiye gittim bağırsakta polip olduğunu söylediler poliplerden parça alınıp patoloji testi yapıldı sonuçlar temiz çıktı bu konuda beni aydınlatırsaınz meemun olurum çok şimdiden teşekkür ederim
Osman Gökbulut . 14.05.2014
CEVAP YAZ
Yıllardır uzun süreli kabızlık çektikten sonra şimdi ayda bir ishal oluyorum.Benim annem de yıllarca kabızlık çekti.Kolon kanserinden 85 yaşında vefat etti.Bu ay beyaza yakın sulu gelmeye başladı.Neden?tehlikeli midir.?2yıl önce kolonoskopi yapıldı bir şey çıkmadı.Ne yapmalıyım.?
Meral . 07.04.2013
CEVAP YAZ
Ishalbirhaftadirsuruyor.ilaclarin kaşıntı yüzde şişme göz tansiyonu gibi yan etkileri oldu.biraktim.en iyi tedavi üç gün;yogurt-pirinç lapasi-haşlanmış patetes.sadece sabah koyu cay-beyaz peynir kızarmış ekmek...KESIN ISHALE ÇÖZÜM OLUYOR.
Nigar Sevim . 18.09.2017
CEVAP YAZ
Arkadaslar slm sitenizi tesadüfen buldum uzun süreli ishal cekiyorsaniz lütfen mutlaka bir hekime görünmelisiniz ucunda cook ciddi rahatsizliklar yatiyor olabilir asla ihmale gelmez.
Doktor Cansu . 31.10.2014
CEVAP YAZ
yaklaşık 1aydır ishalim ağrı sızı sancı gibi bir durum yok sadece ishalim devam ediyor. bu arada epey ilaç kaullanmıştım acaba bu mu neden oldu buna?
Gökhan . 13.10.2013
CEVAP YAZ
eşim 1 aydan beri ishal geçer diye bekledik ama geçmedi herhangi bi ilaçta kullanmadı ne yapmamız gerekli bunun için
Fatma . 26.02.2014
CEVAP YAZ
ilk önce miden ağrıyor mide bulantısı yaşıyorsun sonra arın ağrısı başlıyor tuvalett ise sıvı dışkı atıyorsun
Artun . 15.04.2013
CEVAP YAZ
ben okulda acılı bir şey yemiştim sanırım biraz fazla kaçırmışım bunun sonucunda karnım çok ağrıyor ve ishalim
Azra . 21.01.2014
CEVAP YAZ
Ödevim için çok yardımcı oldu.ishal rahatsızlığı için özel bir web sayfası açmanızda hoşuma gitti :)
Abdurrezzak . 01.04.2013
CEVAP YAZ
Ödevime çok yardımcı oldunuz çok teşekkürler.Allah ishal hastalığı olanlara şifa versin.AMİN
Vahide . 16.04.2013
CEVAP YAZ
UZUN SÜRE İSHALDE ATLANMAMASI VE ARAŞTIRILMASI GEREKEN BİDE ÇÖLYAK VAR UNUTMAYIN
Gülay . 25.12.2014
CEVAP YAZ
çok teşekkürler çok yararlı bir bilgi oldu sayenizde ödevimden artı aldım
Aytil Ve Ceykor . 30.09.2013
CEVAP YAZ
ishale neden olan yiyecekleri söylememişsiniz lütfen yazın :((
Naber . 16.09.2013
CEVAP YAZ
ıshale ne ıyı gelır bunlarıda baylassanız daha ıyı olur ? odev
Yunus . 10.03.2014
CEVAP YAZ
ishal nasıl olunuyor? Ben bugüne kadar hiç ishal olmadım.
Kemal . 17.02.2013 18:12:16
CEVAP YAZ
bende de aynen ya çok kötü birşe sı sık geliyor
Merve . 16.04.2013
CEVAP YAZ
ishal problemim var da nasıl tedavisi ya :S
Alper . 04.02.2013 16:23:28
CEVAP YAZ
Teşekkürler çok yardımcı oldu :
Buse . 03.05.2013
CEVAP YAZ
yeşil renklı isal ne demek
Temmuz . 08.07.2013
CEVAP YAZ
bence ishal olmak cok kötü
Yasemin . 22.03.2013
CEVAP YAZ
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı, İshal sık karşılaşılan beslenme rahatsızlıklarından biridir. Aynı zamanda zayıflamak isteyen bayanlar bilerek ishal olmaya çalışmaktadır. İshal olmak hastalık olmasının yanı sıra vücudumuza faydaları da bulunan bir rahats...
Yetişkinlerde İshal
Yetişkinlerde İshal
Yetişkinlerde İshal, İshal, bazen enfeksiyonel kaynaklı bazen de yediğimiz yemeklerden ya da stresten kaynaklı olarak bağırsak sendromu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetişkinlerde ishal genel olarak enfeksiyonel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağırsak...
Sümüksü İshal
Sümüksü İshal
Sümüksü ishal genel olarak kanlı ishal ya da dizanteri ishal olarak adlandırılmaktadır. Dışkıda kanın görüldüğü ishallere sümüksü ishal denilmektedir. Bu belirti gelişmekte olan ülkelerde özellikle de bebeklerde daha sık rastlanan bir husus olmaktadı...
Sulu İshal
Sulu İshal
Sulu İshal, birçok nedene bağlı olarak karşımıza çıkabilen bir durumdur. Hemen her insanda görülebilen bu durum kimi zaman bir hastalık nedeniyle kimi zaman ise salgın bir hastalığın bakterileri ve yenilen yiyeceklerin temiz olmamasından kaynaklanabi...
İshal Kaç Günde Geçer
İshal Kaç Günde Geçer
İshal kaç günde geçer, Günümüzde büyük, küçük her kişide bir sorun haline gelen ishal, hafif durumlarda geçirilen ishal kendi kendine yok olabilir. Ama bir türlü geçmeyen, uzun süren ishal durumların ise ciddi olarak vücutta su kaybı ve beslenme soru...
Ağrılı İshal
Ağrılı İshal
Ağrılı ishal, ishal basit bir hastalık gibi görünse de dünyadaki ölüm nedenlerine bakıldığında ishalden dolayı olan ölümler ikinci sırada yer almaktadır. Gelişmemiş ülkelerde ise ilk sıradadır. Ağrılı olarak meydana gelen ishaller en çok küçük çocukl...
Mikrobik İshal
Mikrobik İshal
Mikrobik ishal, genellikle yaşa ya da cinsiyete bağlı olmadan birçok insanda meydana gelmektedir. Fakat çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeni ile yiyeceklerde ya da içeceklerde bulunan mikroplardan çok daha çabuk etkilenmektedirler. Mi...
Sinirsel İshal
Sinirsel İshal
Sinirsel ishal, günümüzde çağın hastalığı olarak tabir edilmekte ve çok fazla belirti vermeden ilerlediği için erken dönemde farkına varılmayan, ancak ani krizler başladığında kişiye güç anlar yaşatan bir sağlık sorunudur.Halk arasında sinirsel kolit...
4 Aylık Bebekte İshal
4 Aylık Bebekte İshal
4 aylık bebekte ishal, genellikle 2 tür olarak gözlenmektedir. Bu nedenleri tıbbi olarak viral enfeksiyonlardan kaynaklanan ishaller ve mikrobik enfeksiyonlardan kaynaklanan enfeksiyonlar olmak üzere tanımlayabiliriz. Bu enfeksiyon türlerinden ülkemi...
Kronik İshal
Kronik İshal
Kronik ishal, sık ve suluk dışkılamanın aylar ve yıllar boyu müzmin bir şekilde devam etmesidir. İnsanlarda günlük normal dışkılama 200 gr kadardır. Bu miktarın %60-85 oranını su oluşturmaktadır. Günlük dışkılama gün içinde 3 defadan, haftada 3 defay...
3 Aylık Bebekte İshal
3 Aylık Bebekte İshal
3 Aylık Bebekte İshal, oluşumunu ilk önce annelerinin fark etmesi gerekmektedir. Annelerin yemiş olduğu yiyecekler bile bebeğin ishal olmasını etkiler. Yenilmekte olan yiyecekler zaman zaman ishal oluşumunu olumsuz olarak etkileyecek olup bebeğin sür...
İshal Bulaşıcımıdır
İshal Bulaşıcımıdır
İshal Bulaşıcımıdır, shal dışkılamanın sıvı olan bir hal alması durumu olarak bilinmektedir. İshal oluşumu bağırsakların hareketliliğinin artması ile daha belirgin hale gelir ve dışkının şekilsiz bir hal alması ile normalden daha fazla olarak lavaboy...

 

İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
Yetişkinlerde İshal
Sümüksü İshal
Sulu İshal
İshal Kaç Günde Geçer
Ağrılı İshal
Mikrobik İshal
Sinirsel İshal
4 Aylık Bebekte İshal
Kronik İshal
3 Aylık Bebekte İshal
İshal Bulaşıcımıdır
Sık Sık İshal Olmak
5 Aylık Bebeklerde İshal
Mukuslu İshal
Yulaf İshal Yaparmı
Salatalık İshal Yaparmı
Mercimek Çorbası İshal Yaparmı
İshal Yapan Meyveler
Gebelikte İshal
Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir
Simit İshal Yaparmı
Bebeklerde Sümüksü İshal
Sarı İshal
İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir
Zehirli İshal Aşısı
Tarhana Çorbası İshal Yaparmı
Ateş ve İshal
Şalgam İshal Yaparmı?
İshal Ağrısı
Popüler İçerik
Sık Sık İshal Olmak
Sık Sık İshal Olmak
Sık Sık İshal Olmak, İshal,  kabızlığın tam tersi olan ve dışkının sulu ya da oldukça gevşek olmasıdır. İshal birçok insanda sık sık karşılaşılan bir ...
5 Aylık Bebeklerde İshal
5 Aylık Bebeklerde İshal
5 Aylık Bebeklerde İshal, İshal oluşumu kişilerde dışkılama sayısında artış ile birlikte, dışkının şekilsiz ve sıvı olan bir hal olması olarak belirir...
Mukuslu İshal
Mukuslu İshal
Mukuslu ishal, İshal, diğer adıyla diare sıvı olarak dışkılama veya dışkının sulu veya yumuşak olarak çıkması durumudur. İshal genellikle tüketilen be...
Yulaf İshal Yaparmı
Yulaf İshal Yaparmı
Yulaf ishal yapar mı, yulaf vücut için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar ve protein bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yapılan araştırm...
Salatalık İshal Yaparmı
Salatalık İshal Yaparmı
Salatalık İshal Yapar mı; Salatalık çoğu evde rahatça bulunan bir besindir. Birçok şeyde yer alır. Hatta sade şekli ile tüketilmesi insan vücuduna old...
Mercimek Çorbası İshal Yaparmı
Mercimek Çorbası İshal Yaparmı
Mercimek çorbası ishal yaparmı, mercimek fosfor, sodyum, magnezyum, çinko, demir ve B vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Mercimek...
İshal Yapan Meyveler
İshal Yapan Meyveler
İshal Yapan Meyveler, İshal ya da tıp alanında kullanımıyla diare, bir insanın günlük dışkılama esnasında gaita miktarının ve sayısının artması belirt...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
Yetişkinlerde İshal
Sümüksü İshal
Sulu İshal
İshal Kaç Günde Geçer
Biraz Da Gülelim
3yildir İshal
İshal Ve Yoğun Gaz Sıkıntım Var
1 Yılı Aşkın Zamandır Devam Ediyor
15 Aylık Bebekte İshal
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Biraz Da Gülelim
3yildir İshal
İshal Ve Yoğun Gaz Sıkıntım Var
1 Yılı Aşkın Zamandır Devam Ediyor
15 Aylık Bebekte İshal
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024