Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

İshale ne iyi gelir, ishal gün içerisinde üç defadan fazla sulu dışkılama durumudur. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Yetişkinler ortalama olarak yılda dört kez ishal olmaktadır. Erişkinlerin yaşadığı ishal vakaları genellikle önlem almadan düzelse de ciddi rahatsızlıkların habercisi olan ishaller tehlikeli durumlara neden olabilir. Çocuklarda görülen ishal olayları daha ciddiye alınması gereken durumlardır. Çocukların durumu daha dikkatli gözlemlenmelidir. Birkaç gün içinde geçmeyen ishal vakalarının altında başka sebepler aranmalıdır. Bu durum vücudun işlevlerini yerine getirmesi için gerekli olan sıvının eksilmesine yani dehidrasyona sebep olabilir. Bu yaşlı kişilerde ve çocuklarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vücutta aşırı sıvı ve elektrolit kaybı olduğunda ortaya çıkan dehidrasyon, mutlaka önlenmelidir. Bu yapılmadığı durumlarda, vücudun işlevlerini yerine getirmesi beklenemez. Bunun için hayati bir öneme sahip olan suyun, yeteri kadar alınması gerekir. Fakat içme suyundan elektrolit almak mümkün değildir. Elektrolit sodyum ve potasyum içeren gıdaların alınmasıyla tamamlanır. Bu sebeple sodyum yani tuz içeren çorbalar, besinler tüketilmeli, içeriğinde potasyum bulunan meyve ve meyve suları içilmelidir. Çocuklarda meydana gelen ya da gelme olasılığı olan dehidrasyonlarda, özel hazırlanmış sıvılar kullanılır. İshalin geçmesi için kişilerin beslenmesine daha fazla dikkat etmesi gerekir. İshali tetikleyen gıdalar beslenme listesinden mutlaka çıkarılmalıdır.

İshal hakkında bilinmesi gerekenler nedir?

 • Bu rahatsızlık genellikle kendi kendine iyileşme özelliği olan, toplumda yaygın olarak görülen rahatsızlıktır.
 • Kişi ishal nedeniyle dehidrasyona girerse, ortaya tehlikeli bir tablo çıkacaktır.
 • Rahatsızlığın sebepleri arasında bakteri, virüs ve parazit enfeksiyonları, ilaç etkileşimleri, besin tahammülsüzlüğü, bağırsaklarda işlev bozukluğu ve bağırsak hastalıkları sayılabilir.
 • Uygulanan tedavi sırasında kişinin kaybettiği sıvı ve elektrolit miktarı yerine konmalıdır. İshale neden olan sebeplere yönelik yapılacak tedavide, ishali durduran ilaçlar ve antibiyotikler kullanılmalıdır.
 • İshalin üç günden fazla sürmesi, makat ağrısı ya da karın ağrısı duyulması, dışkının kanlı ve katran renginde olması, hastanın dehidrasyona girmesi ya da bulguların olması gibi belirtiler yaşandığında, mutlaka hekim kontrolü ve tedavi uygulanması gerekir.

İshal tedavisinde yapılması gerekenler nedir?


Rahatsızlığın tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar, ishalle kaybedilen sıvı ve elektrolitin mümkün olduğu kadar ağız yoluyla hastaya verilmesi, beslenmenin devam etmesini için çaba gösterilmesi ve hastanın zamanında doktor kontrolüne girmesi sağlanmalıdır. Hafifi ve orta dereceli ishal vakaları evde tedavi edilebilir özelliktedir. Hastada bu aşamada ateş ve kusma görülmez. Kişinin susuzluk bulguları gözlemlenerek, sıvı kaybını asgariye çekmek gerekir. Orta derecede yaşanan olaylarda huzursuzluk ve susama belirgin özelliklerdendir. Bu sebeple beslenmelerine itina gösterilmeli ve su içmesi sağlanmalıdır. Virüslere bağlı olan ishallerde antibiyotik kullanımı fayda sağlamayacağından, bunları kullanmaya gerek yoktur. Ateş olması, kusma görülmesi, dışkıda kan ve mukus bulunması halinde, doktorunuz zaten gerekli önlemi alacaktır.
 • Sıvı tedavisi: Evde sıvı kaybını önlemek için, hazır olarak bulunan tuz ve şeker içeren sıvılar ile tedavi sağlanabilir. Bu paketler hazır olarak sayılmaktadır. Paketteki karışım bir litre suya karıştırılarak kullanılır. İshalin derecesine göre, doktorun önereceği dozlarda hastaya bu sıvının içirilmesi gerekir. Hastalar bu sıvıyı yeterli derecede içerlerse, kusma gibi şikâyetlerinde azalma görülür.
 • Beslenme: Tedavinin en önemli aşamalarından olan beslenmenin, rahatsızlık süresince devamı sağlanmalıdır. İshal sırasında dışkıyı normal hale getirmek, sertleştirmek için yüksek lif içerine sahip olan pirinç tüketilmesi gerekir. Pirincin tüketilmesi sağlanamıyorsa, bir kâse pirinci, üç kâse su içerinde en az bir saat bekleterek, elde edilen suyun içilmesi gerekir. İçeriğiyle hem vücudun gereksinim duyduğu vitaminler karşılanacak hem de ishalin durdurulmasına katkı yapacaktır. İshal sırasında kızartma gibi yağlı gıdalar, meyve suyu, kola, çay ve şeker içeriği fazla olan besinler tüketilmemelidir. İshal olan kişi kesinlikle aç bırakılmamalıdır. Sindirimi kolay ve besleyici bir besin olan muz, ishal sırasında tüketilebilecek gıdalar arasında yer alır. Muz ishalin geçmesini sağlamaz, ancak vücudun kaybettiği mineralleri yerine koyar. Bunun gibi elma püresi ya da kabuğu soyulmuş elma tüketimi de aynı şekilde vücudun beslenmesini ve rahatsızlığa karşı direncin artmasını sağlar. Gün içerisinde içilecek limon suyu ise ishale neden olan patojenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Elma sirkesi de antiseptik özelliğiyle sindirim sisteminin temizlenmesine katkı sağlayacak bir alternatiftir. Bunların dışında böğürtlen, leblebi, nar, kızılcık, havuç, sarımsak, bal, patates, çay, kuru kahve ishal sırasında tüketilmesi tavsiye edilen gıdalar arasında yer alır. Bu arada baharatlı gıdalardan kaçınmak gerekir. İshal sırasında 3 tane ana öğün, 3 tane ara öğün olarak beslenmenizi düzenleyin. Aç kalmadan bu süreci atlatmaya çalışın.

İshale iyi gelebilecek şifalı bitkiler nelerdir?

 • Zencefil: Yemek sonrasında zencefil çayı hazırlayıp içmeniz, ishalin etkilerini azaltacaktır.
 • Keçi boynuzu tozu: İçeriğinde bulunan bağlayıcı pektin ve tanen sayesinde anti viral etkisi olan keçi boynuzu tozu, günlük olarak bir çay kaşığı kadar besinlere karıştırılarak ya da balla birlikte tüketilebilir.
 • Nane: bu şifalı bitkide yemek sonrasında hazırlayacağınız çayını içmenizi tavsiye ettiğimiz, ishale iyi gelen şifalı bitkiler arasında yer alır.
 • Karanfil: Kahvaltı ettikten bir saat sonra, 7-8 adet karanfili çiğnemeden az miktarda suyla yutun. Akşam yemeğini yedikten 2 saat sonra aynı şekilde 7-8 adet karanfili yine az miktarda suyla yutun. Karanfilleri ikiye bölerek içerseniz, daha faydalı olacaktır. Ancak ezerek içmemelisiniz. Bu uygulamayı bir hafta süresince yapabilirsiniz. İshalin kesilmesi için oldukça faydalı olacaktır.
 • Meyan kökü: bu bitkinin çayını yemeklerden sonra içerseniz, ishali önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Pelit: Taze ya da kavrulmuş pelit, bir bardak suda on dakika kadar kaynatılarak içilir.
 • Tarçın: Bir çay kaşığı tarçın, bir bardak kaynar suyun içinde on dakika kadar bekletilir. Gün içerisinde üç defa içebileceğiniz bu karışım, ishalin geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Kuşburnu: On gram kadar kuşburnu, bir bardak kaynar suda on dakika kadar demlenir. Gün boyunca üç kez içebileceğiniz bu çay ishali önlemenize yardımcı olacaktır.
 • Mayıs papatyası: bu bitkiden yarım tatlı kaşığı bir bardak kaynar suya koyarak bir dakika kadar demleyiniz. Karışımı süzerek içebilirsiniz. İshalin geçirilmesi için oldukça etkilidir. Gün içinde en fazla iki bardak içebilirsiniz.
 • Aynı safa: Yarım tatlı kaşığı aynı safa ince bir şekilde bölünerek, kaynar suda demlenir. Günde en fazla iki bardak içebileceğiniz bir çaydır.
 • Adaçayı: Yarım tatlı kaşığı adaçayını parçalayarak, suyun içinde kaynatınız. Günde iki bardak kadar içebilirsiniz. Uykuyu kaçırabileceğinden, yatmadan önce içmemeniz gereken bir çaydır.
 • Sarı kantaron: Bir çay kaşığı sarı kantaron suyun içinde kaynatılır. İshal için oldukça etkili olduğundan, günde bir bardaktan fazla içmemeniz gereken bir çaydır.
İshalden korunmak için ne yapılmalıdır?
 • İçme sularının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Temizliğinden kuşku duyduğunuz suları mutlaka on dakika kaynatıp, soğutarak içiniz. Aynı şekilde banyo sularının da temizliğine dikkat edin.
 • Pastörize edilmiş olan sütleri ve şişe meyve sularını tercih edin.
 • Tüketilecek taze meyve ve sebzeleri iyice yıkayın.
 • Balık, tavuk ve et ürünlerini iyice pişirerek tüketin.
 • Tüketilecek dondurma, yoğurt ve peynirlerin pastörize sütle yapıldığından emin olun.
 • Sokakta açıkta satılan yiyecekleri tüketmeyin.
 • Yemek öncesinde, tuvaletten çıktıktan sonra ellerin yıkanmasına özen gösterin.
Son Güncelleme : 21.01.2024 11:06:22
İshale Ne İyi Gelir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
İshale Ne İyi Gelir Yorumları
şifre

4 Yorum Yapılmış "İshale Ne İyi Gelir"
Ayrıca tıbbi olarak yararlılığı kanıtlanmamış olabilir, bir bilgim yok fakat halk arasında yaygın bir yöntem daha vardır: Bir su bardağa kolaya bir tane aspirin atıp için. İshali büyük ölçüde gidermektedir. Yazı için emeğinize sağlık.
Müstean . 24.02.2014
CEVAP YAZ
su teresi diye bilinen halk arasında ısbatan denilen her mevsim pınar vb akarsu kenarlarında bulunan bitki yeşillik olarak tükettigimde kabız ediyor isale faydalı olacagın düşünüyorum
Elif . 18.01.2017
CEVAP YAZ
4 yıldan beri ishalim doktora gıttım cagre bukamadım ne yap malıyım
Mehmet . 20.04.2014
CEVAP YAZ
geçmiş olsun
Huceste . 22.02.2014
CEVAP YAZ
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı, İshal sık karşılaşılan beslenme rahatsızlıklarından biridir. Aynı zamanda zayıflamak isteyen bayanlar bilerek ishal olmaya çalışmaktadır. İshal olmak hastalık olmasının yanı sıra vücudumuza faydaları da bulunan bir rahats...
Yetişkinlerde İshal
Yetişkinlerde İshal
Yetişkinlerde İshal, İshal, bazen enfeksiyonel kaynaklı bazen de yediğimiz yemeklerden ya da stresten kaynaklı olarak bağırsak sendromu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetişkinlerde ishal genel olarak enfeksiyonel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağırsak...
Sümüksü İshal
Sümüksü İshal
Sümüksü ishal genel olarak kanlı ishal ya da dizanteri ishal olarak adlandırılmaktadır. Dışkıda kanın görüldüğü ishallere sümüksü ishal denilmektedir. Bu belirti gelişmekte olan ülkelerde özellikle de bebeklerde daha sık rastlanan bir husus olmaktadı...
Sulu İshal
Sulu İshal
Sulu İshal, birçok nedene bağlı olarak karşımıza çıkabilen bir durumdur. Hemen her insanda görülebilen bu durum kimi zaman bir hastalık nedeniyle kimi zaman ise salgın bir hastalığın bakterileri ve yenilen yiyeceklerin temiz olmamasından kaynaklanabi...
İshal Kaç Günde Geçer
İshal Kaç Günde Geçer
İshal kaç günde geçer, Günümüzde büyük, küçük her kişide bir sorun haline gelen ishal, hafif durumlarda geçirilen ishal kendi kendine yok olabilir. Ama bir türlü geçmeyen, uzun süren ishal durumların ise ciddi olarak vücutta su kaybı ve beslenme soru...
Ağrılı İshal
Ağrılı İshal
Ağrılı ishal, ishal basit bir hastalık gibi görünse de dünyadaki ölüm nedenlerine bakıldığında ishalden dolayı olan ölümler ikinci sırada yer almaktadır. Gelişmemiş ülkelerde ise ilk sıradadır. Ağrılı olarak meydana gelen ishaller en çok küçük çocukl...
Mikrobik İshal
Mikrobik İshal
Mikrobik ishal, genellikle yaşa ya da cinsiyete bağlı olmadan birçok insanda meydana gelmektedir. Fakat çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeni ile yiyeceklerde ya da içeceklerde bulunan mikroplardan çok daha çabuk etkilenmektedirler. Mi...
Sinirsel İshal
Sinirsel İshal
Sinirsel ishal, günümüzde çağın hastalığı olarak tabir edilmekte ve çok fazla belirti vermeden ilerlediği için erken dönemde farkına varılmayan, ancak ani krizler başladığında kişiye güç anlar yaşatan bir sağlık sorunudur.Halk arasında sinirsel kolit...
4 Aylık Bebekte İshal
4 Aylık Bebekte İshal
4 aylık bebekte ishal, genellikle 2 tür olarak gözlenmektedir. Bu nedenleri tıbbi olarak viral enfeksiyonlardan kaynaklanan ishaller ve mikrobik enfeksiyonlardan kaynaklanan enfeksiyonlar olmak üzere tanımlayabiliriz. Bu enfeksiyon türlerinden ülkemi...
Kronik İshal
Kronik İshal
Kronik ishal, sık ve suluk dışkılamanın aylar ve yıllar boyu müzmin bir şekilde devam etmesidir. İnsanlarda günlük normal dışkılama 200 gr kadardır. Bu miktarın %60-85 oranını su oluşturmaktadır. Günlük dışkılama gün içinde 3 defadan, haftada 3 defay...
3 Aylık Bebekte İshal
3 Aylık Bebekte İshal
3 Aylık Bebekte İshal, oluşumunu ilk önce annelerinin fark etmesi gerekmektedir. Annelerin yemiş olduğu yiyecekler bile bebeğin ishal olmasını etkiler. Yenilmekte olan yiyecekler zaman zaman ishal oluşumunu olumsuz olarak etkileyecek olup bebeğin sür...
İshal Bulaşıcımıdır
İshal Bulaşıcımıdır
İshal Bulaşıcımıdır, shal dışkılamanın sıvı olan bir hal alması durumu olarak bilinmektedir. İshal oluşumu bağırsakların hareketliliğinin artması ile daha belirgin hale gelir ve dışkının şekilsiz bir hal alması ile normalden daha fazla olarak lavaboy...

 

İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
Yetişkinlerde İshal
Sümüksü İshal
Sulu İshal
İshal Kaç Günde Geçer
Ağrılı İshal
Mikrobik İshal
Sinirsel İshal
4 Aylık Bebekte İshal
Kronik İshal
3 Aylık Bebekte İshal
İshal Bulaşıcımıdır
Sık Sık İshal Olmak
5 Aylık Bebeklerde İshal
Mukuslu İshal
Yulaf İshal Yaparmı
Salatalık İshal Yaparmı
Mercimek Çorbası İshal Yaparmı
İshal Yapan Meyveler
Gebelikte İshal
Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir
Simit İshal Yaparmı
Bebeklerde Sümüksü İshal
Sarı İshal
İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir
Zehirli İshal Aşısı
Tarhana Çorbası İshal Yaparmı
Ateş ve İshal
Şalgam İshal Yaparmı?
İshal Ağrısı
Popüler İçerik
Sık Sık İshal Olmak
Sık Sık İshal Olmak
Sık Sık İshal Olmak, İshal,  kabızlığın tam tersi olan ve dışkının sulu ya da oldukça gevşek olmasıdır. İshal birçok insanda sık sık karşılaşılan bir ...
5 Aylık Bebeklerde İshal
5 Aylık Bebeklerde İshal
5 Aylık Bebeklerde İshal, İshal oluşumu kişilerde dışkılama sayısında artış ile birlikte, dışkının şekilsiz ve sıvı olan bir hal olması olarak belirir...
Mukuslu İshal
Mukuslu İshal
Mukuslu ishal, İshal, diğer adıyla diare sıvı olarak dışkılama veya dışkının sulu veya yumuşak olarak çıkması durumudur. İshal genellikle tüketilen be...
Yulaf İshal Yaparmı
Yulaf İshal Yaparmı
Yulaf ishal yapar mı, yulaf vücut için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar ve protein bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yapılan araştırm...
Salatalık İshal Yaparmı
Salatalık İshal Yaparmı
Salatalık İshal Yapar mı; Salatalık çoğu evde rahatça bulunan bir besindir. Birçok şeyde yer alır. Hatta sade şekli ile tüketilmesi insan vücuduna old...
Mercimek Çorbası İshal Yaparmı
Mercimek Çorbası İshal Yaparmı
Mercimek çorbası ishal yaparmı, mercimek fosfor, sodyum, magnezyum, çinko, demir ve B vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Mercimek...
İshal Yapan Meyveler
İshal Yapan Meyveler
İshal Yapan Meyveler, İshal ya da tıp alanında kullanımıyla diare, bir insanın günlük dışkılama esnasında gaita miktarının ve sayısının artması belirt...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
Yetişkinlerde İshal
Sümüksü İshal
Sulu İshal
İshal Kaç Günde Geçer
Biraz Da Gülelim
3yildir İshal
İshal Ve Yoğun Gaz Sıkıntım Var
1 Yılı Aşkın Zamandır Devam Ediyor
15 Aylık Bebekte İshal
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Biraz Da Gülelim
3yildir İshal
İshal Ve Yoğun Gaz Sıkıntım Var
1 Yılı Aşkın Zamandır Devam Ediyor
15 Aylık Bebekte İshal
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024