İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

İshale ne iyi gelir, ishal gün içerisinde üç defadan fazla sulu dışkılama durumudur. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Yetişkinler ortalama olarak yılda dört kez ishal olmaktadır. Erişkinlerin yaşadığı ishal vakaları genellikle önlem almadan düzelse de, ciddi rahatsızlıkların habercisi olan ishaller tehlikeli durumlara neden olabilir. Çocuklarda görülen ishal olayları daha ciddiye alınması gereken durumlardır. Çocukların durumu daha dikkatli gözlemlenmelidir. Bir kaç gün içinde geçmeyen ishal vakalarının altında başka sebepler aranmalıdır. Bu durum vücudun işlevlerini yerine getirmesi için gerekli olan sıvının eksilmesine yani dehidrasyona sebep olabilir. Bu yaşlı kişilerde ve çocuklarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vücutta aşırı sıvı ve elektrolit kaybı olduğunda ortaya çıkan dehidrasyon, mutlaka önlenmelidir. Bu yapılmadığı durumlarda, vücudun işlevlerini yerine getirmesi beklenemez. Bunun için hayati bir öneme sahip olan suyun, yeteri kadar alınması gerekir. Fakat içme suyundan elektrolit almak mümkün değildir. Elektrolit sodyum ve potasyum içeren gıdaların alınmasıyla tamamlanır. Bu sebeple sodyum yani tuz içeren çorbalar, besinler tüketilmeli, içeriğinde potasyum bulunan meyve ve meyve suları içilmelidir. Çocuklarda meydana gelen ya da gelme olasılığı olan dehidrasyonlarda, özel hazırlanmış sıvılar kullanılır. İshalin geçmesi için kişilerin beslenmesine daha fazla dikkat etmesi gerekir. İshali tetikleyen gıdalar beslenme listesinden mutlaka çıkarılmalıdır.

İshal hakkında bilinmesi gerekenler nedir?

 • Bu rahatsızlık genellikle kendi kendine iyileşme özelliği olan, toplumda yaygın olarak görülen rahatsızlıktır.
 • Kişi ishal nedeniyle dehidrasyona girerse, ortaya tehlikeli bir tablo çıkacaktır.
 • Rahatsızlığın sebepleri arasında bakteri, virüs ve parazit enfeksiyonları, ilaç etkileşimleri, besin tahammülsüzlüğü, bağırsaklarda işlev bozukluğu ve bağırsak hastalıkları sayılabilir.
 • Uygulanan tedavi sırasında kişinin kaybettiği sıvı ve elektrolit miktarı yerine konmalıdır. İshale neden olan sebeplere yönelik yapılacak tedavide, ishali durduran ilaçlar ve antibiyotikler kullanılmalıdır.
 • İshalin üç günden fazla sürmesi, makat ağrısı ya da karın ağrısı duyulması, dışkının kanlı ve katran renginde olması, hastanın dehidrasyona girmesi ya da bulguların olması gibi belirtiler yaşandığında, mutlaka hekim kontrolü ve tedavi uygulanması gerekir.

İshal tedavisinde yapılması gerekenler nedir?

Rahatsızlığın tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar, ishalle kaybedilen sıvı ve elektrolitin mümkün olduğu kadar ağız yoluyla hastaya verilmesi, beslenmenin devam etmesini için çaba gösterilmesi ve hastanın zamanında doktor kontrolüne girmesi sağlanmalıdır. Hafifi ve orta dereceli ishal vakaları evde tedavi edilebilir özelliktedir. Hastada bu aşamada ateş ve kusma görülmez. Kişinin susuzluk bulguları gözlemlenerek, sıvı kaybını asgariye çekmek gerekir. Orta derecede yaşanan olaylarda huzursuzluk ve susama belirgin özelliklerdendir. Bu sebeple beslenmelerine itina gösterilmeli ve su içmesi sağlanmalıdır. Virüslere bağlı olan ishallerde antibiyotik kullanımı fayda sağlamayacağından, bunları kullanmaya gerek yoktur. Ateş olması, kusma görülmesi, dışkıda kan ve mukus bulunması halinde, doktorunuz zaten gerekli önlemi alacaktır.

 • Sıvı tedavisi: Evde sıvı kaybını önlemek için, hazır olarak bulunan tuz ve şeker içeren sıvılar ile tedavi sağlanabilir. Bu paketler hazır olarak sayılmaktadır. Paketteki karışım bir litre suya karıştırılarak kullanılır. İshalin derecesine göre, doktorun önereceği dozlarda hastaya bu sıvının içirilmesi gerekir. Hastalar bu sıvıyı yeterli derecede içerlerse, kusma gibi şikayetlerinde azalma görülür.
 • Beslenme: Tedavinin en önemli aşamalarından olan beslenmenin, rahatsızlık süresince devamı sağlanmalıdır. İshal sırasında dışkıyı normal hale getirmek, sertleştirmek için yüksek lif içerine sahip olan pirinç tüketilmesi gerekir. Pirincin tüketilmesi sağlanamıyorsa, bir kase pirinci, üç kase su içerinde en az bir saat bekleterek, elde edilen suyun içilmesi gerekir. İçeriğiyle hem vücudun gereksinim duyduğu vitaminler karşılanacak, hem de ishalin durdurulmasına katkı yapacaktır. İshal sırasında kızartma gibi yağlı gıdalar, meyve suyu, kola, çay ve şeker içeriği fazla olan besinler tüketilmemelidir. İshal olan kişi kesinlikle aç bırakılmamalıdır. Sindirimi kolay ve besleyici bir besin olan muz, ishal sırasında tüketilebilecek gıdalar arasında yer alır. Muz ishalin geçmesini sağlamaz, ancak vücudun kaybettiği mineralleri yerine koyar. Bunun gibi elma püresi ya da kabuğu soyulmuş elma tüketimi de, aynı şekilde vücudun beslenmesini ve rahatsızlığa karşı direncin artmasını sağlar. Gün içerisinde içilecek limon suyu ise, ishale neden olan patojenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Elma sirkesi de, antiseptik özelliğiyle sindirim sisteminin temizlenmesine katkı sağlayacak bir alternatiftir. Bunların dışında böğürtlen, leblebi, nar, kızılcık, havuç, sarımsak, bal, patates, çay, kuru kahve ishal sırasında tüketilmesi tavsiye edilen gıdalar arasında yer alır. Bu arada baharatlı gıdalardan kaçınmak gerekir. İshal sırasında 3 tane ana öğün, 3 tane ara öğün olarak beslenmenizi düzenleyin. Aç kalmadan bu süreci atlatmaya çalışın.

İshale iyi gelebilecek şifalı bitkiler nelerdir?

 • Zencefil: Yemek sonrasında zencefil çayı hazırlayıp içmeniz, ishalin etkilerini azaltacaktır.
 • Keçi boynuzu tozu: İçeriğinde bulunan bağlayıcı pektin ve tanen sayesinde anti viral etkisi olan keçi boynuzu tozu, günlük olarak bir çay kaşığı kadar besinlere karıştırılarak ya da balla birlikte tüketilebilir.
 • Nane: Bu şifalı bitkide yemek sonrasında hazırlayacağınız çayını içmenizi tavsiye ettiğimiz, ishale iyi gelen şifalı bitkiler arasında yer alır.
 • Karanfil: Kahvaltı ettikten bir saat sonra, 7-8 adet karanfili çiğnemeden az miktarda suyla yutun. Akşam yemeğini yedikten 2 saat sonra aynı şekilde 7-8 adet karanfili yine az miktarda suyla yutun. Karanfilleri ikiye bölerek içerseniz, daha faydalı olacaktır. Ancak ezerek içmemelisiniz. Bu uygulamayı bir hafta süresince yapabilirsiniz. İshalin kesilmesi için oldukça faydalı olacaktır.
 • Meyan kökü: Bu bitkinin çayını yemeklerden sonra içerseniz, ishali önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Pelit: Taze ya da kavrulmuş pelit, bir bardak suda on dakika kadar kaynatılarak içilir.
 • Tarçın: Bir çay kaşığı tarçın, bir bardak kaynar suyun içinde on dakika kadar bekletilir. Gün içerisinde üç defa içebileceğiniz bu karışım, ishalin geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Kuşburnu: On gram kadar kuşburnu, bir bardak kaynar suda on dakika kadar demlenir. Gün boyunca üç kez içebileceğiniz bu çay ishali önlemenize yardımcı olacaktır.
 • Mayıs papatyası: Bu bitkiden yarım tatlı kaşığı bir bardak kaynar suya koyarak bir dakika kadar demleyiniz. Karışımı süzerek içebilirsiniz. İshalin geçirilmesi için oldukça etkilidir. Gün içinde en fazla iki bardak içebilirsiniz.
 • Aynı safa: Yarım tatlı kaşığı aynı safa ince bir şekilde bölünerek, kaynar suda demlenir. Günde en fazla iki bardak içebileceğiniz bir çaydır.
 • Adaçayı: Yarım tatlı kaşığı adaçayını parçalayarak, suyun içinde kaynatınız. Günde iki bardak kadar içebilirsiniz. Uykuyu kaçırabileceğinden, yatmadan önce içmemeniz gereken bir çaydır.
 • Sarı kantaron: Bir çay kaşığı sarı kantaron suyun içinde kaynatılır. İshal için oldukça etkili olduğundan, günde bir bardaktan fazla içmemeniz gereken bir çaydır.

İshalden korunmak için ne yapılmalıdır?

 • İçme sularının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Temizliğinden kuşku duyduğunuz suları mutlaka on dakika kaynatıp, soğutarak içiniz. Aynı şekilde banyo sularının da temizliğine dikkat edin.
 • Pastörize edilmiş olan sütleri ve şişe meyve sularını tercih edin.
 • Tüketilecek taze meyve ve sebzeleri iyice yıkayın.
 • Balık, tavuk ve et ürünlerini iyice pişirerek tüketin.
 • Tüketilecek dondurma, yoğurt ve peynirlerin pastörize sütle yapıldığından emin olun.
 • Sokakta açıkta satılan yiyecekleri tüketmeyin.
 • Yemek öncesinde, tuvaletten çıktıktan sonra ellerin yıkanmasına özen gösterin.
Son Güncelleme : 01.05.2021 00:43:17
Kaynakça / İçeriği Geliştiren Uzmanlar
 • Uzm. Abdülalim - 01.05.2021 00:43:17
İshale Ne İyi Gelir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

İshale Ne İyi Gelir Yorumları

şifre Kırmızı sayı

4 Yorum Yapılmış "İshale Ne İyi Gelir"
su teresi diye bilinen halk arasında ısbatan denilen her mevsim pınar vb akarsu kenarlarında bulunan bitki yeşillik olarak tükettigimde kabız ediyor isale faydalı olacagın düşünüyorum
Elif . 18.01.2017
CEVAP YAZ
4 yıldan beri ishalim doktora gıttım cagre bukamadım ne yap malıyım
Mehmet . 20.04.2014
CEVAP YAZ
Ayrıca tıbbi olarak yararlılığı kanıtlanmamış olabilir, bir bilgim yok fakat halk arasında yaygın bir yöntem daha vardır: Bir su bardağa kolaya bir tane aspirin atıp için. İshali büyük ölçüde gidermektedir. Yazı için emeğinize sağlık.
Müstean . 24.02.2014
CEVAP YAZ
geçmiş olsun
Huceste . 22.02.2014
CEVAP YAZ
Mide Bulantısı Ve İshal
Mide Bulantısı Ve İshal
Mide bulantısı ve ishal, şikayetleri özellikleri çocukları etkileyen ancak yetişkinlerde de görülen sorunların başında gelir. Mide bulantısı ve ishale sebep olan hastalığın tespit edilerek, tedavi edilmesi gerekir. Bu rahatsızlıkların kontrol altına ...
İshal İçin Kahve Limon
İshal İçin Kahve Limon
İshal için kahve limon, Halk arasında ishale iyi geldiği bilinen birçok alternatif tıp ilaçları bulunmaktadır. İnsanlar arasında geçmişten gelen deneyimleri ile limon ve kahve karışımı da ishale iyi geldiği anlaşılmıştır. Özellikle yaz aylarında sıca...
Kanamalı İshal
Kanamalı İshal
Kanlı ishal, aslında ishal türlerinden biridir. Bu ishal türü bazı insanlarda mikrobik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Normal ishale göre daha ağrılı ve daha bulantılı bir süreci olan bu ishal türü kişilerde ağrıyla birlikte korkuda oluşturmak...
Zehirli İshal
Zehirli İshal
Zehirli ishal, özellikle çocukluk döneminde rota virüsü etkisiyle yaşanan bir ishal türüdür. Bağışıklık sistemleri zayıf olan çocuklarda böbrek yetmezliğine kadar gidecek bir sürecin yaşanmasına neden olabilir. Rota virüsü ince bağırsağa yerleşerek, ...
Yeşil İshal
Yeşil İshal
Yeşil ishal, dışkı renginin yeşil ya da yeşilin bir tonunda olduğu ishal durumudur. İshal dışkıda su içeriğinin ve dışkı sıklığının artması halidir. Bu durum bağırsak hareketlerinin artması, emilimin azalmasıyla birlikte günlük dışkı oranının artması...
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı, İshal sık karşılaşılan beslenme rahatsızlıklarından biridir. Aynı zamanda zayıflamak isteyen bayanlar bilerek ishal olmaya çalışmaktadır. İshal olmak hastalık olmasının yanı sıra vücudumuza faydaları da bulunan bir rahats...
Uzun Süren İshal
Uzun Süren İshal
Uzun Süren İshal, bir haftadan fazla devam eden ve geçmeyen ishal olarak adlandırılır. İshal kişilerde normal olan dışkılama sayısının fazlalaşması ve dışkının oldukça cıvık, sulu ve şekilsiz bir duruma gelmesi olarak tarif edilebilir. Örnek verecek ...
İshal İlacı
İshal İlacı
İshal İlacı, İshal salgını genelde mikroplar, bakteriler, virüsler, ishale neden olan mikrobik bir hastalıktır. Hastalık döneminde kişinin yaşına bağlı olarak ishale neden olan parazit veya bakterinin etkinliği değişir. Çoğu ishal durumları kısa süre...
Sürekli İshal Olmak
Sürekli İshal Olmak
Sürekli ishal olmak, Belli başlı bir hastalığın belirtisi olabilir. İshale sıklıkla yakalanan insanların bir hekime başvurmasında yarar olacaktır. İshal olmuş kişilerin vücutlarında ki su ve tuz oranı çok azalmış demektir. Sıklıkla ishal olan insanla...
Sarı İshal
Sarı İshal
Sarı İshal, Dışkı rengi farklı gıdalar ve ilaçlardan etkilenebilmesine rağmen, dışkı rengi karaciğer tarafından yapılan ve safra kesesinde toplanan safra tuzlarının sindirimi nedeni ile genellikle kahverengimsi bir duruma dönüşür. Safra tuzlarının a...
Geçmeyen İshal
Geçmeyen İshal
Geçmeyen ishal, normalde ishal bir hafta gibi bir sürede iyileşme göstermektedir. Fakat ishalin yani sulu ve sık dışkılamanın uzun zaman devam etmesi halinde, bu geçmeyen ishal yani kronik ishal olarak tanımlanır. Günlük normal dışkılama insanlarda 2...
Kiraz İshal Yaparmı
Kiraz İshal Yaparmı
Kiraz İshal Yapar mı, Kiraz tatlı bir yaz meyvesidir. Ülkemizde geniş çapta kültürü yapılmaktadır. Uludağ, aşlama, napolyon, sultani, ballı ve ak kiraz gibi çeşitleri vardır. Kiraz tatlı aroması ile pek çok içecek ve şekerlemede kullanılan kiraz popü...

 

Mide Bulantısı Ve İshal
İshal İçin Kahve Limon
Kanamalı İshal
Zehirli İshal
Yeşil İshal
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı
Uzun Süren İshal
İshal İlacı
Sürekli İshal Olmak
Sarı İshal
Geçmeyen İshal
Kiraz İshal Yaparmı
Kokulu İshal
Yetişkinlerde İshal
Sümüksü İshal
Hamilelikte İshal Ve Karın Ağrısı
Sulu İshal
İshal Kaç Günde Geçer
Reflor İshal
Leblebi İshal Yaparmı
Limon İshale İyi Gelirmi
Kanlı İshal
Ağrılı İshal
Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verirmi
2 Aylık Bebekte İshal
Kefir İshale İyi Gelirmi
1 Aylık Bebekte İshal
Mide Ekşimesi Ve İshal
Mikrobik İshal
Süt İshale İyi Gelirmi
Popüler İçerik
Kokulu İshal
Kokulu İshal
Kokulu İshal, Hastanın sık sık ve sulu dışkı yapmasına ishal denir. Dışkı kötü kokulu, sümsüksü, sarı yada yeşil ve kanlı olabilir. İshal yapan mikrop...
Yetişkinlerde İshal
Yetişkinlerde İshal
Yetişkinlerde İshal, İshal, bazen enfeksiyonel kaynaklı bazen de yediğimiz yemeklerden ya da stresten kaynaklı olarak bağırsak sendromu olarak karşımı...
Sümüksü İshal
Sümüksü İshal
Sümüksü ishal genel olarak kanlı ishal yada dizanteri ishal olarak adlandırılmaktadır. Dışkıda kanın görüldüğü ishallere sümüksü ishal denilmektedir. ...
Hamilelikte İshal Ve Karın Ağrısı
Hamilelikte İshal Ve Karın Ağrısı
Hamilelikte ishal ve karın ağrısı, hamilelik döneminde değişen hormonlar birçok sıkıntıya yol açabilir. Bu sıkıntılardan biri de ishaldir. İshal karın...
Sulu İshal
Sulu İshal
Sulu İshal, birçok nedene bağlı olarak karşımıza çıkabilen bir durumdur. Hemen her insanda görülebilen bu durum kimi zaman bir hastalık nedeniyle kimi...
İshal Kaç Günde Geçer
İshal Kaç Günde Geçer
İshal kaç günde geçer, Günümüzde büyük, küçük her kişide bir sorun haline gelen ishal, hafif durumlarda geçirilen ishal kendi kendine yok olabilir. Am...
Reflor İshal
Reflor İshal
Reflor İshal, İlacın etken maddesi saccharomyces boulardii'dir. Reflor kapsül ishal durdurucu bir ilaçtır. Enfeksiyon kaynaklı ishal durumu, antibiyo...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Mide Bulantısı Ve İshal
İshal İçin Kahve Limon
Kanamalı İshal
Zehirli İshal
Yeşil İshal
3yildir İshal
İshal Ve Yoğun Gaz Sıkıntım Var
1 Yılı Aşkın Zamandır Devam Ediyor
15 Aylık Bebekte İshal
İsal
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
3yildir İshal
İshal Ve Yoğun Gaz Sıkıntım Var
1 Yılı Aşkın Zamandır Devam Ediyor
15 Aylık Bebekte İshal
İsal
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2021