1 Aylık Bebekte İshal
15 Mayıs 2024 Çarşamba

1 Aylık Bebekte İshal

1 Aylık Bebekte İshal, Bağırsak hareketliliğinin artması, bağırsak içi emilimin azalma eğilimi göstermesi neticesinde gaita oranının artması ile günlük gaita sayısınında artış olması ve gaitanın yapısının bozularak cıvık, sulu gibi bir hale gelmesi olarak tanımlanabilir. Eğer boşaltım işlemi sıksa ama gaita her zamanki gibi ise yani sıvı bir halde değilse ishal olarak nitelendirilemez.

Küçük bebeklerde yenilen yiyeceğe göre boşaltım sayısı farklılaşmaktadır. Mesela ilk bir aylık süreçte günlük 3-5 defa boşaltım eğer standart kıvamda ise normal olarak nitelendirilebilir. Anne sütü ile beslenme şekli olan bir aylık bebeklerde ara sıra her emzirmenin ardından az bir şekilde ve cıvık bir şekilde boşaltım işlemi olabilmektedir. İshalle birlikte istiğfar, karın bölgesinde ağrı ve vücutta ateş yükselmesi gibi durumlar seyredilebilir. Vücuttan gerekenden fazla su çıkması nedeni ile bebek aniden halsiz düşebilmektedir.

Boşaltım işleminde gaitanın yeşilimsi bir renkte olması anne ve babaları korkutmamalıdır. Gaitanın bu rengi almasının sebebi bağırsak hareketlerinin küçük bir zaman dilimi için yükselmesine bağlıdır ve daimî bir olay türü değildir. Eğer gaita kanlı, balgamlı ya da cıvık bir kıvamda ise bu önemsenmelidir. Çünkü bu belirtilerle beraber karın bölgesinde ağrı oluşumu hissi de varsa dizanteri olma riskini taşıdığını göstermektedir.

Ülkemizde özellikle yeni doğan çocuklar için ishalin en büyük nedeni enfeksiyon kapılmasıdır. Genellikle virüsler, bakteriler ve parazit denen canlılar birden oluşabilecek ishale neden olabilmektedirler. Annenin emzirme esnasında hijyen kurallarına gerekli hijyeni göstermemesi de yeni doğan bebeklerin enfeksiyon kaparak ishal olmasına neden olmaktadır. Yeni doğan bebeklerde ishal soğuk algınlığı ve orta kulak iltihabı ile seyredebileceği gibi, idrar yolu enfeksiyonunun göstergelerinden biri de olabilir. 1 aylık bebekte ishal çeşitli derecelerde seyretmektedir. Yani şu şekilde:


Hafif Sıvı Kaybının Olduğu İshal


Bebek hareketli, süt yani sıvı tüketimi normal düzeyde, göz bebeklerinde çöküklük görüntüsü bulunmayan, gözyaşı kurumamış, ağız ve dilindeki saydam yapının kurumamış olması, cildin standart gerginlik düzeyinde azalma olmaması göstergeleridir. Beden ağırlığının %5'inden daha az bir miktarını kaybetmiştir.


Orta Derecede Sıvı Kaybının Olduğu İshal


Bebekte huzursuzluk hissi, yoğun derecede süt yani sıvı tüketme ihtiyacı, göz bebeklerinde içeri çökmüş bir görüntü şekli olması, gözyaşı bulunmaması, ağız ve dil kuruluğu olması, tenin çekildiğinde eski elastikiyetini almada zorlanması belirtileridir. Beden ağırlığının %5-10 kadar sıvı kaybı meydana gelmiştir.


Ağır Derecede Sıvı Kaybının Olduğu İshal


Bebekte dalgınlık görüntüsü olması, yapılan hareketlere tepkisiz kalmak, süt yani sıvı tüketememek, deri esnetildiğin de eski sıkı haline dönmesi zaman alması, el ve ayaklarda soğukluk hissi olması, el ve ayak renginin solgun bir halde olması belirtilerindendir. Beden ağırlığının %10'undan daha büyük bir kısım suyunu yitirmiştir.


Ne Zaman Bir Pediatri Doktoruna Başvurmak Gerekir?
 • Eğer bebek emdiği sütten daha fazla sıvıyı ishal yoluyla çıkarıyorsa
 • Bebekte şok bulguları dediğimiz bulgular izleniyorsa yani: bebek emmeyi reddediyorsa, el ve ayak kısımları soğuk ve solgun bir biçimdeyse, nefes alışverişleri hızlıysa ve derisinin elastikiyetinde sıkıntılar mevcutsa
 • İshali kanla karışıksa
 • İshalle beraber ateş yüksekliği mevcutsa ve ishal sayısı bir gün içerisinde 10'dan fazla ise
İshal olan bebek bir aylık olduğundan dolayı tuzlu su takviyesi yapmak uygun olmadığı için zaman kaybetmeden bebeği bir pediatri uzmanına götürmek gerekir.


Bebekleri İshalden Korumak İçin Anneler Neler Yapmalıdır?
 • Öncelikle annenin temizliği kesin olan suları tüketmesi gerekmektedir. Suyun hijyeni konusunda kararsızlık varsa su 10 dakika kadar kaynatılıp dinlendirildikten sonra içilmeli ki anne sütü ile bebeğe enfeksiyon bulaşmasın
 • Yemek öncesinde ve sonrasında ve tuvalet sonrası el hijyenine özen göstermelidir.
 • Bebeğin altını değiştirmeden ve değiştirdikten sonra ellerin gerekli şekilde dezenfekte edilmesine dikkat edilmelidir.
 • Bebek 1 aylık olduğu için sadece anne sütü tüketebilmektedir. Bu sebeple annenin yediği içtiği gıdalara dikkat ederek bebeğin anne sütünü sağlıklı bir şekilde içmesine katkıda bulunmuş olur.
Anne tüm bu uyarılara dikkat ederek bebeğinin ishal olmayıp sağlıklı bir süreç geçirmesi için kendi üzerine düşen görevi yerine getirmiş olur.

1 Aylık Bebekte İshal Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İshal Belirtileri ve Tedavisi

İshal Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şeftali İshale İyi Gelir mi?

Şeftali İshale İyi Gelir mi?

Bebeklerde İshal ve Ateş

Bebeklerde İshal ve Ateş

Tereyağı İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Tereyağı İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Leblebi İshal Yapar mı?

Leblebi İshal Yapar mı?

Karadut İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Karadut İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Güncel

Kiraz İshal Yapar mı?

Kiraz İshal Yapar mı?

Ağrılı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Ağrılı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Ağrılı ishal, ishal basit bir hastalık gibi görünse de dünyadaki ölüm nedenlerine bakıldığında ishalden dolayı olan ölümler ikinci sırada yer almaktadır. Gelişme[...]

Gebelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte ishal, gebelikte değişen hormonlar nedeni ile yaşanan sıkıntılardan biri de ishaldir. İshal gün içinde 3 defadan fazla dışkılama olarak tanımlanabilir. Dış[...]

Propolis İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Propolis İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Propolis İshal Yaparmı, Doğanın insanları sunduğu en güzel nimetlerden biri olan propolis, arının ürettiği balın korunması amacı ile arı tarafından üretilen bir ü[...]

Gebelikte İshal Tehlikeli mi?

Gebelikte İshal Tehlikeli mi?

Gebelikte İshal Tehlikelimi, İshal oluşumu dışkılama sayısında artış ile dışkının şekilsiz bir hal alarak sıvı olan bir durumda oluşması durumu olarak bilinmekte[...]

Gebelikte İshal ve Karın Ağrısı

Gebelikte İshal ve Karın Ağrısı

Gebelikte ishal ve karın ağrısı, gebelik dönemi oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu dönemde anne adayı gebelik nedeniyle birçok sıkıntıya maruz kalabilir. De[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6