İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

İshal ve kusmaya ne iyi gelir, İshal ve kusma vücutta aynı prensip şeklinde çalışan birbirine benzer rahatsızlıklardır. Her iki rahatsızlık da aynı amaçla devreye girer.

İshal besin zehirlenmesi gibi pek çok rahatsızlık sonucu ortaya çıkabilir. İshal devam ettiği sürece sindirimi kolay, hafif gıdaların tüketilmesi gerekir. Ayrıca ishal boyunca vücudun kaybettiği suyu yerine koymak için bol su tüketilmelidir. Bu dönemde alkol, baharatlı ve acı gıdalar, kafein içeren içecekler, süt ve süt ürünlerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. İshal ev ortamında alınan bazı önlemler ile kontrol altına alınabilir. Özellikle düşük lifli gıdaların tüketimi ishali geçirmek için faydalı olur.


İshale Ne İyi Gelir?


Pirinç ve Pirinç Suyu: İshal döneminde dışkının katılaşmasını sağlamak için düşük lifli besinler tüketilmelidir. Özellikle beyaz pirinç ishale karşı iyi gelir. Esmer pirinç lif bakımından zengin olduğu için bağırsakları daha da yumuşatabilir. İshal uzun süredir devam ediyorsa 1 çay bardağı esmer pirinç 3 çay bardağı sıcak suyun içinde 45 dakika kadar bekletilir. Ardından süzülerek elde edilen su ishale karşı içilmeye başlanır.

Muz: Muz hem hafif hem de sindirimi oldukça kolay olan meyveler arasında yer alır. İshal boyunca kaybedilen potasyumu yerine koyabilmek için muz tüketilebilir. Muz tek başına ishali geçirmek için yeterli olmasa da kaybedilen mineralleri yerine koymak için faydalıdır.

Elma Sirkesi: Elma sikesi doğal bir antiseptiktir. Bağırsak ve sindirim yolunun temizlenmesini sağlar. İçeriğinde yer alan pektin adlı maddenin dışkıyı sertleştirici etkisi vardır. Her yemeğin ardından 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenerek içilebilir.

Kepek: İshal devam ettiği sürece düzenli olarak her gün 1 çorba kaşığı kepek beslenme listesine eklenerek ishalin hafiflemesi sağlanabilir. Ancak tüketilecek kepeğin işlenmemiş doğal kepek olması gerekir. Kepek çorba ve yemeklere ilave edilerek kullanılabilir.

Limon Suyu: İshal devam ettiği sürece günde 3 defa limon suyu içmek ishali hafifletmek için faydalı olur.

Böğürtlen: Böğürtlen ishal tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılan meyvelerin başında gelir. Böğürtlen direkt meyve olarak tüketilebileceği gibi suyu sıkılarak da içilebilir.

Bal: İshal eğer bakteriler ile alakalı gelişmişse bal ishal tedavisinde kullanılabilir. 500 milim suyun içine 4-5 yemek kaşığı bal ilave edilerek gün boyu içilmelidir.

Patates Çorbası: 5-6 patatesten hazırlanan patates çorbası güne yayılarak ishale karşı tüketilebilir.

Kusma, sindirilemeyen besinlerin ve sıvı maddelerin mide sıvıları ile ağız yolu ile kontrolsüz olarak dışarı atılması olarak tanımlanabilir. Kusma tıpkı ishal gibi ev ortamında alınacak bazı önlemler ile kontrol edilebilir.


Kusmaya Ne İyi Gelir?


Zencefil ve Fesleğen Çayı: Ufak bir kabın içine birkaç tane fesleğen yaprağı ve 1 tutam ezilmiş zencefil koyularak üzerine 2 su bardağı su eklenir. Karışım ocağa alınarak kasık ateşte kaynatılır. Kaynatılan karışım 10 dakika demlendikten sonra içine 1 kahve kaşığı bal eklenerek tatlandırılır. Kusmaya karşı içilmeye başlanabilir.

Limon ve Portakal: Sıcak suyun içine limon sıkarak tüketmek mide bulantısı ve kusmaya karşı faydalı olur. Aynı şekilde portakal tuzlanarak yenildiği zaman yine kusmaya karşı iyi gelir.

Karanfil ve Tarçın: 3 su bardağı suyun içine birkaç tane karanfil ve bir çay kaşığı tarçın eklenerek kısık ocakta kaynatılır. Kaynayan karışım ocaktan alınarak 10 dakika demlenir ve yudum yudum içilmeye başlanabilir.

Kimyon ve Tür Kahvesi: 1 yemek kaşığı kadar bal bir tutam kahvenin içine eklenir, tekrar içine kimyon ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışım 1 su bardağı sıcak suya eklenerek içilir.

Elma Suyu ve Zencefil: 3 yemek kaşığı elma suyunun içine 1 çay kaşığı toz zencefil eklenir. Üzerine birkaç kalıp buz ilave edilerek yudum yudum içilir. Karışım buzlukta dondurularak da tüketilebilir.

İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Leblebi İshal Yapar mı?

Leblebi İshal Yapar mı?

4 Aylık Bebekte İshal

4 Aylık Bebekte İshal

Editörün Seçtiği

İshal Diyeti Listesi

İshal Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mikrobik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mikrobik İshal Belirtileri ve Tedavisi

2 Aylık Bebekte İshal Belirtileri ve Tedavisi

2 Aylık Bebekte İshal Belirtileri ve Tedavisi

Fındık İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Fındık İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

İshal Kaç Günde Geçer?

İshal Kaç Günde Geçer?

Sulu İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sulu İshal Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir?

Güncel

5 Aylık Bebeklerde İshal

5 Aylık Bebeklerde İshal

Propolis İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Propolis İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Hamilelikte İshal ve Karın Ağrısı

Hamilelikte İshal ve Karın Ağrısı

Rüyada İshal Olmak

Rüyada İshal Olmak

Peynir İshal Yapar mı?

Peynir İshal Yapar mı?

Lokum İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Lokum İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Kefir İshale İyi Gelir  mi?

Kefir İshale İyi Gelir mi?

Sümüksü İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sümüksü İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sümüksü ishal genel olarak kanlı ishal ya da dizanteri ishal olarak adlandırılmaktadır. Dışkıda kanın görüldüğü ishallere sümüksü ishal denilmektedir. Bu belirti[...]

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır, bebeğin dışkısının yumuşak ve sulu kıvamda olması ishal olduğunu gösterebilir. Dışkılama sayısının artması, miktarının art[...]

Ayran İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir  mi?

Ayran İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Ayran ishal yapar mı, ayran yoğurdun sağlamış olduğu faydaların tümünü sağlayan bir içecektir. Yoğurt dünya genelinde en fazla tüketilen süt ürünlerinden biridir.[...]

Yetişkinlerde İshal Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde İshal Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde İshal, İshal, bazen enfeksiyonel kaynaklı bazen de yediğimiz yemeklerden ya da stresten kaynaklı olarak bağırsak sendromu olarak karşımıza çıkmaktadır. [...]

İshale İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

İshale İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

İshale İyi Gelen Bitkiler, Günümüzde özellikle çocuklar olmak üzere birçok insan ishal sorununu yaşamaktadır. Öyle ki her gün kullanılan kimyasal ilaçlarda vücudumu[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6