Limon İshale İyi Gelir mi?
20 Haziran 2024

Limon İshale İyi Gelir mi?

Limon İshale İyi Gelir mi?

İshal, sindirim bozukluklarından dolayı dışkının sıvı şekilde sık sık çıkarılması durumuna denir. İshal, fazla antibiyotik kullanımı, bağırsak sorunları ve zararlı gıda tüketiminden dolayı meydana gelir. Yetişkinlerde sadece dışkıda sulanma ve fazla tuvalete gitme gereksinimi oluştururken, bebeklerde ve çocuklarda bunların yanında ateş yükselmesi, iştahsızlık ve halsizlik olarak görülmektedir. İshal olan kişinin tabağı, bardağı, çatalı, kaşığı, mendili ve kıyafeti ayrı olmalıdır.

Çocuğumuzun ve hayatımızın belli bir döneminde karşı karşıya kalındığı sancılı bir durum olan ishali, evimizde kolayca temin edebileceğimiz basit yiyecek ve içeceklerle önlemek çok daha basittir. Örneğin ayva, ceviz, çilek, kiraz, limon, nane ve nar gibi besinler ishale iyi gelir. İçecekler ise limon suyu, portakal suyu, Türk kahvesi ve çay olarak sıralanabilir.

Limon İshale İyi Gelir mi?

Limon, içinde bulunan C vitamini sayesinde ishal durdurulabilir. Ayrıca, kişiler limon yiyemiyorsa, kaynamış bir bardak suya limon sıkarak tüketebilir ya da azar azar limon suyu içebilirler. Nane limon kaynatılarak da tüketilebilir.

Limonun Diğer Faydaları

  • Tansiyonu düşürür ve iyi kolesterolü artırır.
  • Limon suyu cilde parlaklık kazandırır.
  • Limon ishale iyi gelir ve normal dışkı oluşumunu sağlar.
  • Limon, bozuk olan sindirim sistemini düzenler.
  • Limon suyu, dildeki iltihapları giderir.
  • Limon suyu, iltihap nedeni ile oluşan karın ağrılarını giderir.
  • Limon, idrar yollarında görülen iltihaplanmaları giderir.
  • Limon suyuna atılan tuz, her sabah aç karnına içildiğinde hem zayıflamayı sağlar hem de vücudu sıkılaştırır.

İshale iyi gelen besinler arasında limon, havuç ve nar ön sırada gelmektedir. Örneğin, kurutulmuş ada çayı bir litre suda kaynatılarak ve içerisine limon sıkılarak tüketildiğinde ishale iyi gelir. Bebeğiniz ishal ise pirinç ile mama yaparak içerisine limon sıkabilirsiniz; biraz farklı bir tadı olsa da birkaç gün içerisinde sağlığına kavuşacaktır.

Ancak tüm yaptığınız müdahalelerin ardından ishal gitgide çoğalıyor ve devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Limon, iştahı açarak ishali durdurduğundan dolayı birçok ishal ilacında kullanılmaktadır. Limon, C vitamini başta olmak üzere A ve B vitaminleri, şeker, müsilaj, sitrik asit ve tuzlar açısından zengin bir besindir. Limon, ishali keser ve mide, bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürür. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

İshal, bazen bizleri en önemli, heyecanlı ve stresli zamanlarda yakalayabilir. Çünkü ishal, kişilerin en zayıf anını yakalar. Bu yüzden ishal, bazı zamanlarda kötü duruma düşürebilir. Bu yüzden ishali gidermek için en büyük iş size düşer. Ancak ishal gidermek için sıkça limon evde bulundurup tüketilmesi gerekmektedir. Bir de limon tüketimi sonunda eğer ishal durmuyor ve giderek ağrılı bir sonuca ilerliyorsa, en kısa zamanda doktorunuza görünmelisiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kayısı İshal Yapar mı?

Kayısı İshal Yapar mı?

Peynir İshal Yapar mı?

Peynir İshal Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Barbunya İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Barbunya İshal Yapar mı? ve İshale İyi Gelir mi?

Hangi Yiyecekler İshal Yapar?

Hangi Yiyecekler İshal Yapar?

Reflor İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Reflor İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aşırı İshal Nedir ve Neden Olur?

Aşırı İshal Nedir ve Neden Olur?

Gebelikte İshal Neden Olur?

Gebelikte İshal Neden Olur?

Güncel

Bebeklerde Yeşil İshal

Bebeklerde Yeşil İshal